Java yy goremiyorsanyz geri dönün!
Sevgili Meslektaşlarımız,

Perinatoloji Dergisi, Türk Tıp Dizini'ne dahil bir dergidir.

Değerli üyelerimiz,

10. Ulusal Perinatoloji Kongresi 10-13 Nisan 2005 tarihleri arasında İstanbul Harbiye Askeri Müzesinde gerçekleştirilmiştir. Toplamda 400 kişilik katım ile gerçekleşen kongre öncesinde Kypros Nicolaides tarafından “ Birinci Trimester Tarama Kursu” başarı ile yapılmış ve Türk hekimlerinin yabancısı olmadıkları bu konu güncellenmiştir. Onbir ülkeden onaltı yabancı davetli konuşmacının yer aldığı kongrede ilk iki günün ana konusunu “Çoğul Gebelikler” oluşturmuş ve sekiz oturum ile üç konferans süresince “5th International Workshop on Multiple Pregnancies” ulusal ve uluslararası bilim adamları tarafından katılımcılara aktarılmıştır. Takip eden günlerde preterm eylem, intrapartum yönetim, perinatal patoloji ve genetik, intrauterin büyüme kısıtlanması, perinatolojide sorumluluklar ve etik, maternal ve perinatal mortalite, neonatolojide tartışmalı konular, prenatal tanı, onkoloji, fetal kalp, çocuk cerrahisi ve patoloji, perinatal enfeksiyonlar 12 ayrı oturumda 58 konuşma ile ele alınmış ve geniş şekilde tartışılmıştır. Son oturumda kongrede yer alan 90 poster içinden ödüle layık görülen dördü hazırlayıcılar tarafından sunulmuştur.

Perinatoloji Dergisine ek olarak çıkartılan “Konuşmalar ve Özetler Program Kitabı” 65 emel ve özel konuşmanın yer aldığı 365 sayfalık küçük bir referans kitapçığı olarak katılımcılara dağıtılmıştır. Kurs ve oturumlara katılanlara Türk Tabipler Birliği Sürekli Tıp Eğitimi Kredilendirme Kurulu tarafından 29 puan verilmesi kararlaştırılmıştır.

Türkiye’deki 23 Üniversite, 12 Eğitim Hastanesi, Sağlık Bakanlığı ve Adli Tıp Kurumunun yanı sıra, 6 özel hastaneden konuşmacı ve poster katkısı olan kongrede bilimsel içerik daha önceki seviyesinin de üzerine çıkmış, hemen her düzeye hitap etmeyi başarmıştır.

Yine kongre süresince Avrupa Perinatoloji Derneği Yönetim Kurulu Toplantısı, Türk Perinatoloji Derneği Genel Kurulu ile, genişletilmiş yönetim kurulu toplantıları ayrı ayrı gerçekleştirilmiştir.

Kongrenin başarı ile gerçekleşmesinde emekleri geçen konuşmacılara, Düzenleme Kurulu üyelerine, Kongre başkanı Turgay Şener ve Türk Perinatoloji Derneği Başkanı Cihat Şen’e kongre sonunda teşekkürler sunulmuş ve 2007 yılında tekrar buluşma temennisi ile kongre bitirilmiştir


ana sayfa | hakkımızda | dergi | kongre takvimi | forum | linkler | bize ulaşın